Microsoft Bob Nedir?

Microsoft_BobMicrosoft Bob, 1995 yılının Mart ayında yayınlanan bir masaüstü yöneticisiydi. O zamanın kullanıcılara karmaşık gelen programlar, dizinler ve diğer teknik terimlerden kurtulmak isteyenlere kılavuzluk etmek için Microsoft tarafından geliştirilmişti. Bu sayede kullanıcılar Microsoft Bob ile kullanım kolaylığına kavuşmuş oluyorlardı.

Microsoft Bob, 1995 yılında dağıtılmaya başlandığından işletim sistemi olarak Windows 3.1x ve Windows 95 için tasarlanmıştı.

O zamanlar Bill Gates’ın de kız arkadaşı olan Melinda French tarafından yönetilen bu projede günümüzde kullandığımız ofis programları da yer alıyordu. Bugünün Excel‘ine benzeyen finans uygulamasına sahip olan Microsoft Bob, bir kelime işlemciye de sahipti.

Ancak Microsoft Bob‘un en büyük özelliği daha önce de belirttiğimiz gibi kullanıcıların bu gibi işlemleri kolay gerçekleştirebilmesi için kullanım kolaylığı sağlamasıydı.

Son sürüm Ofis yazılımlarında gördüğünüz yardımcı asistanlar aslında ilk olarak Microsoft Bob ile ortaya çıkmıştı.

MICROSOFT BOBBilgisayarda her bir işlemi gerçekleştirirken, MS Bob adım adım kullanıcıya yardım etmeye çalışıyordu. Çizgi film karakterlerle kullanıcıların da hoşuna giden MS Bob‘da bir ev görsel olarak kullanıcılara sunuluyordu. Bilgisayar kullanıcıları ise bu evde bulunan nesneleri karşılıklarıyla eşleştirmeye çalışıyordu.

Sonuçta Microsoft Bob, o zamanlar kullanıcıların büyük ilgi ve beğenisini toplamıştı; ancak Melinde French’in ortaya çıkardığı bu projenin ömrü çok uzun süreli olmadı ve Microsoft’un başarısız olduğu projelerden biri olarak tarihteki yerini aldı.

Ancak Microsoft Bob, her ne kadar artık kullanılmıyorsa da, çizgi karakterleri bugün hala kullanıcılar tarafından kullanılıyor. İşte örnekler:

Windows Live Messenger‘daki gözlük giymiş smiley

Will ve The Dot karakterleri yeni ofis yazılımlarında da kendilerine yer buldu. (Will sadece Ofis 97’de yer aldı)

– Windows Arama özelliğinde gördüğünüz sarı renkli köpek ‘Rover’ da yine Microsoft Bob karakterlerinden sadece bir tanesiydi.

– Rover’ın animasyonları ise Office yazılımlarında bulunan asistanlara esin kaynağı oldu.

Microsoft BOB
Microsoft BOB
Microsoft BOB

Reklamlar

Yorumunuz...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s